Uwaga! Słowianie! 

Podajemy dwie zwrotki przyśpiewki na przyszłoroczną Noc Kupały w Kajaku.

„Kupały nocka nastała,
Dziewczyna chłopca szukała,
Wianeczek  piękny uwiła
i w zimną wodę rzuciła…

Młodzieniec ogień rozpalił
Piękną dziewczynę zagaił,
Szukali kwiatu paproci
Nie szczędzili sobie dobroci ….”

Macie rok na „wykucie tekstu na blaszkę”, aby w przyszłym roku zaśpiewać jeszcze głośniej, niż w minioną sobotę podczas I Ogólnopolskiej Nocy Kupały w Kajaku – Zagłębiowskie Wianki 2024 pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza Marcin Bazylak.

Noc Kupały to jedno z najstarszych świat wywodzących się z tradycji Słowian, charakteryzujące się bogatą obrzędowością i wieloma wierzeniami.
Jak tu nie wierzyć w staropolskie legendy, mówiące o tym, że noc związana z przesileniem letnim to magiczna i wyjątkowa noc.

I oto w sobotę byliśmy świadkami tej magi, która wydarzyła się na wodach Pogorii III w Dąbrowie Górniczej. Stu kajakarzy oraz miłośnicy desek SUP w białych strojach wypłynęli przy pięknym zachodzie słońca na szerokie wody Pogorii, aby świętować nadejście lata i oddać cześć trzem żywiołom: Słońcu, Księżycowi i wodzie oraz puścić wianki na wodzie. Wianki, które przyniosą miłość i szczęście. Spalić w żywym ogniu bukiet ziół, odganiając złe moce i zapewniając swoim domostwom spokój, dobrobyt i dostatek.

Przyroda nam sprzyjała, zachodzące Słońce ubarwiło niebo paletą barw żółci i czerwieni, wiatr zamilkł a woda się uspokoiła tworząc na powierzchni najgładsze lustro.
I w takich okolicznościach przyrody wy, Słowianie cali na biało, panie z wiankami z kwiatów i ziół na głowach, wyglądaliście zjawiskowo. Działa się magia. Magia Nocy Świętojańskiej. Magia Nocy Kupały w Kajaku. Dwa przeciwstawne żywioły ogień i woda zjednoczyły się, były jak brat i siostra, a w środku tego wy.

Podczas tego wyjątkowego wydarzenia odbyły się konkursy z nagrodami na najpiękniejszy wianek, najbardziej klimatyczny słowiański strój damski i męski.
Tomasz Muszyński poprowadził dla nas krótką lekcję historyczną dotyczącą życia pradawnych Słowian, wszystkich obrzędów i wierzeń, które były dla Słowian ważne i pomagały im uczcić najważniejsze sprawy związane z ich egzystencją, opierającą się głównie na kulcie przyrody.
Wspólnie nauczyliśmy się przyśpiewki, która już do końca spływu nam towarzyszyła.
Po tej dawce wiedzy ochoczo przystąpiliśmy do quizu na temat obrzędowości związanej z Nocą Kupały.

Dodatkowo było można zakupić najcenniejsze dary natury jakim są miody od Śląskie Miody – Pasieki Miejskie oraz dowiedzieć się wszystkiego o życiu pszczół.
Mieliśmy też stoisko z kosmetykami Oriflame Ewelina Palacz i zajęcia fitness zorganizowane przez Well Fitness.
Dąbrowskie Wodociągi zapewniły nam dystrybutory z wodą.

Przed rozpoczęciem Spływy SUP Silesia przeprowadził krótkie ABC o supach, instruktorzy TOŁHAJ Team poopowiadali o kajakach i turystyce kajakowej, a przed samym spływem przeprowadzili krótki instruktaż kajakowy.
Ratownicy WOPR Dąbrowa Górnicza zorganizowali dla nas pokaz technik stosowanych w ratownictwie wodnym.

Dziękujemy Miasto Dąbrowa Górnicza i Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej za obdarzenie nas zaufaniem i podjęcie z nami współorganizacji tej wyjątkowej imprezy. Bez waszej pomocy i wsparcia nie moglibyśmy stworzyć tak wyjątkowego wydarzenia.
Dziękujemy również wszystkim dodatkowym sponsorom za ufundowanie nagród dla naszych uczestników:

  • Teatr Zagłębia w Sosnowc
  • Sosnowiec łączy
  • Śląskie Miody – Pasieki Miejskie
  • Oriflame Ewelina Palacz
  • Well Fitness
  • Advertex
  • Esbe DeDe – wspaniałe szydełkowe rękodzieło
  • Biuro Podróży Summer Time

Dziękujemy Polskemu Związkowi Kajakowemu za to, że zawsze wspiera nas w działaniach.

Pamiętajcie o zadaniu „wykucia na blaszkę” kupałowej przyśpiewki i o tym, że trwają zapisy na „Błękitną Wstęgę Sanu”. Tam też się dzieje.

SPŁYWAJ Z NAMI!

Poniżej dowody na to, że była to Magiczna NOC.

Red. Ewa Ościłowicz